Ziraat odalarından TBMM’ye çıkarma

Gaziantep’in dokuz ilçe ziraat oda başkanları çiftçinin sorunlarını masaya yatırmak için oluşturdukları raporu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çıkarma yaparak Gaziantepli milletvekillerine ulaştırdı.

Ziraat odalarından TBMM’ye çıkarma

Gaziantep’in dokuz ilçe ziraat oda başkanları çiftçinin sorunlarını masaya yatırmak için oluşturdukları raporu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çıkarma yaparak Gaziantepli milletvekillerine ulaştırdı. Çiftçilerin enerji maliyetleri ve tarım kredilerinin ödenmesi hususunda zorlu bir dönemden geçtiğini söyleyen Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, “Üreticiye sahip çıkılmasını istiyoruz” dedi.

ÇİFTÇİNİN ELEKTRİK FATURASI 2 YILDA YÜZDE 108 ARTTI

Çiftçilerin hızla yükselen elektrik faturaları konusunun rapor halinde gündeme getirildiğini söyleyen Çolak, “Çiftçimizin yaşadığı temel sıkıntılardan birisi elektrik ücretlerine gelen zamlardır. Ocak-2018, Ocak 2020 dönemlerinde fiyat artışları yüzde 108. 2’ye çıkmıştır. Üreticilerimizin mesken abone grubuna göre bu oran 14 kat daha pahalı bir şekilde çiftçimize uygulanmaktadır. Tarımsal sulama abone grubuna sağlanan avantajlar ortadan kalkmıştır. Enerji maliyetlerimizdeki yüzde 1 Enerji Fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 18 KDV kaldırılmalıdır. Yine üreticilerimiz aradıkları zaman elektrik dağıtım şirketine ulaşmakta güçlük çekmektedir. Her ay düzenli geliri olmayan çiftçilerimizin elektrik faturalarını aylık düzenli olarak yatırmaları mümkün değildir. Gerekli yasal düzenleme yapılıp aylık ödemelerin kaldırılarak çiftçinin hasat dönemleri için süre tanınmalıdır” ifadelerinde  bulundu.

DOSYA MASRAFLARI DA ÇİFTÇİYİ YORUYOR

Çiftçilere sunulan tarımsal danışmanlık destekleri kapsamında dosya masrafı adı altında paralar alındığını ve bu durumun çiftçileri yorduğunu söyleyen Çolak, “Yine tarımsal danışmanlık hizmetleri için bakanlık tarafından verilen destekler dosya masrafı adı altında çiftçiden tahsil edilmektedir. Çiftçilerimize verilen desteklerin yeniden devlet eliyle alınması söz konusudur” diye konuştu.

ÇİFTÇİLER ALDIĞI KREDİYİ ÖDEYEMİYOR

Ekonomik olarak dar boğazdan geçen çiftçilerin almış oldukları tarımsal kredileri ödeyemediğini söyleyerek borçların faizsiz olarak yeniden yapılandırılmasının dile getirildiğini söyleyen Çolak, “Çiftçilerimiz ekonomik olarak dar bir boğazdan geçtiği için tarımsal kredilere başvurmuştur. Tarımsal girdilerin artması ve çiftçilerin para kazanamaması dolayısıyla almış olduğu bu kredileri de ödeyememektedir. Çiftçilerin bu dar boğazdan kurtarılması için verilen kredilerin tahsili için faizsiz olarak yapılandırma gerçekleştirilmesi gerekmektedir” açıklamalarına yer verdi. (AHMET ATMACA)

Haber Merkezi
16.01.2020

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER