Soğuk algınlığına dikkat!

Özel Emek Hastanesi KBB uzmanı Op. Dr. Ramazan Sargın, soğuk algınlığı ve tedavisi” hakkında da tavsiyelerde bulundu.

Soğuk algınlığına dikkat!

Özel Emek Hastanesi KBB uzmanı Op. Dr. Ramazan Sargın, soğuk algınlığı ve tedavisi” hakkında da tavsiyelerde bulundu. Op. Dr. Ramazan Sargın, uzun süren hastalık süreci, solunum sistemi, kalp ve böbrekler gibi farklı sistemleri de etkileyebildiği için özellikle yaşlı ve çocuklarda ayrı bir özen gerektirdiğine işaret etti.

CİDDİ ENFEKSİYONLARA DA SEBEP OLABİLİR

Sargın ’Çoğunluğu virüslerden kaynaklanan bu enfeksiyonlar nezle, grip gibi daha kolay tedavi edilebilecek hastalıklar olabileceği gibi, sinüzit, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı ve kulak iltihabı gibi çok daha ciddi enfeksiyonlar olabilir” diye konuştu. Havaların soğuması ile kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirilmesi, okulların açılması, stresin artması, burun mukozasının soğuması ile virüslerin yaşama alanının artması gibi faktörler nedeniyle virüsler daha kolay bulaşır, bağışıklık sistemimizi etkiler” dedi.

HASTALIK BELİRTİLERİNE DİKKAT!

Her bireyin bağışıklık sistemi farklı güçte olduğu için herkeste aynı belirtiler gözükmediğini kaydeden Sargın, erişkinlerin yüzde 25'inde belirti olmayabilirken, çocuklarda ateşin ön plana çıktığını aktardı. Yaşlılarda ise sekonder bakteriyel enfeksiyon riskinin daha fazla olduğunu dile getiren Sargın, "En sık belirtiler, boğaz kuruluğu, boğaz ağrısı, öksürük, hafif ateş, hapşırma, boğuk ses, burun tıkanıklığı, hafif baş ağrısı, koku ve tat duyusunda azalmadır. Seyrekte olsa beraberinde kas ağrıları yorgunluk, iştahsızlık, titreme görülebilir. Belirtiler ortalama 7 gün sürer. Vakaların dörtte birinde bu süreç 2 haftaya kadar uzayabilir." dedi. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara yakalanmamak için sihirli bir ilaç bulunmadığını belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Ramazan Sargın sık el yıkama, meyve ve sebzeleri düzenli tüketmenin korunmanın temeli olduğunu söyledi. Gribal enfeksiyonlar iki haftadan uzun sürüyorsa uzman hekime gidilmesi gerektiğini anlatan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ramazan Sargın, “Gribal enfeksiyonlar, genellikle hafif atlatılıp kendiliğinden geçer. Ancak risk gruplarının daha dikkatli olması gerekir. Küçük bebekler, yaşlılar ve çeşitli bağışıklık sisteminde zafiyet yaratan hastalıklar başlıca risk gruplarını oluşturuyor” dedi. (AHMET ATMACA)

 

Haber Merkezi
21.10.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER