Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak: "Çiftçiler toplulaştırma sorunu yaşıyor"

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak: "Çiftçiler toplulaştırma sorunu yaşıyor"

Yaklaşık on yıl önce başlayan Arazi Toplulaştırma Projesi’nin Gaziantep’in Şahinbey ve Oğuzeli İlçelerinde zamanında ve sağlıklı yapılamaması yüzünden çiftçilerin sorun yaşayarak sabit tesisli üretime geçemediklerini söyleyen Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, “İki ilçemizde 89 köyümüzde bu sorunu yaşıyoruz. Çiftçiler mağdur ve toprağına yatırım yapamıyor. Sorunu genel başkanımıza ilettik çözüm için bakanlıktan yanıt bekliyoruz” dedi.

TOPLULAŞTIRMA SORUNUNU GENEL BAŞKANIMIZ İLE GÖRÜŞTÜK BAKANLIĞA İLETİLECEK

Arazi toplulaştırma projesinin Gaziantep’te sağlıklı bir şekilde yürütülmemesinden dolayı çiftçilerin arazisinde sabit tesisli üretime geçemediğini TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile görüştüğünü açıklayan Çolak, “Arazi toplulaştırma projesi 2010 yılından bu yana devam ediyor. Bu sorunu yeni Tarım Bakanımıza da ilettik. Konuyu Genel Başkanımıza da ilettik ve yeniden bakanlığa gidecek bu konu. Çiftçilerimize her yıl bu yıl bitek deniliyor ancak sonuç yok. Çiftçi sabit tesisli bir üretim yamak istiyor arazisi üzerinde ancak yapamıyor. Çiftçi bir fıstık ağacı dikemiyor, bir zeytin ağacı dikemiyor. Sebebi de toplulaştırma kapsamında yapmış olsa beklide elindeki ekili dikili arazi başkasına verilecek. Çiftçi bu yüzden dolayı sadece arazisine arpa, buğday gibi hububat türlerini ekebiliyor. Toprağı üzerine yatırım yapamıyor” açıklamalarında bulundu.

89 KÖYÜMÜZDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMA SORUNU YAŞANIYOR

Şahinbey ve Oğuzeli İlçelerinde toplamda 89 köyde arazı toplulaştırma sorunlarının yaşandığını açıklayan Çolak, “Toplulaştırma çalışmasının mutlak suretle biran önce tamamlanması gerekiyor. Temel sorunlardan birisi de arazi belirleme işi masa başında yapılamaz. Topraklar bilgisayar başından belirlenmeye çalışılıyor.  Tokat ilinde bu iş bir ihaleye verilmiş şirket masa başından bizim burada toprak paylaştırımını yapıyor. Bu olmaz. Bu sorunu özellikle Şahinbey ve Oğuzeli ilçesinde yaşıyoruz. Bu iki ilçemizde yaklaşık 89 köyümüzde uydu görüntüleri ile paylaşım belirlenmeye çalışılıyor. Örnek veriyorum benim arazim bin metrekare ve bunun yarısı çok iyi yarısı verimsiz toprak. Bunu uydudan bakarak kimse bilemez. Sahaya mühendis gönderilmesi gerekiyor. Bakıyorsunuz en iyi arazi bir çiftçiye düşüyor en kötüsü bir çiftçiye düşüyor. Çiftçiler bu uygulamadan memnun değil.  Yine örnek verecek olursak bir arazi üzerinde bir tesis kurdun, sera yaptın, fıstık ağaçları zeytin ağaçları diktin şirket diyor ki ben bunu bilmem bunu tanımam diyor” ifadelerinde bulundu.

PROJE SAĞLIKLI ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMEDİĞİ İÇİN ÇİFTÇİLER SORUN YAŞIYOR

On yıl önce başlayan arazi toplulaştırma çalışmalarının biran önce sağlık bir şekilde tamamlanması gerektiğini söyleyerek projenin saha gezilmeden yapılmasından dolayı çiftçiler arasında sorunlar oluştuğuna dikkat çeken Çolak, “Bölgemiz kurak olduğu için çiftçimiz fıstık, zeytin üretimine daha da yoğunlaşmak istiyor ancak bu sebepten dolayı yapamıyor da. On yıl oldu bu uygulamanın başlayalı. Öncelikle sağlıklı şekilde toplulaştırma yapılması gerekiyor çoğu köylerde bu uygulama yüzünden büyük kavgalar çıktı. Çiftçi gidiyor bahçesine zeytin ağaçlarını toplamaya bir de bakıyor ki toplanmış. Kim topladı diye sorduğunda arazisinin başkasına verildiğini görüyor ve çiftçiler arasında kavgalar meydana geliyor. Bu şekilde çoğu çiftçilerin diktikleri ağaçlar, sondajlar, tesisler toplulaştıra dolayısıyla başka çiftçilerin eline geçti. Sorunun çözülmesi için de genel başkanlığımızla bu konuda istişarelerde bulunuyoruz” dedi. (AHMET ATMACA)

Haber Merkezi
02.06.2020

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER