Nizip’te İhracatçılara Dış Ticaret Destekleri Anlatıldı

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB)’nin organizasyonuyla Dış Ticaret Semineri Nizip Ticaret Odası (NTO)’nda düzenlendi.

Nizip’te İhracatçılara Dış Ticaret Destekleri Anlatıldı

Nizip’te ihracatın önemli bir ivme kazandığını ifade eden Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt 2020’de bir çok sektörde önemli ihracat artışı beklediklerini ifade etti.

Nizipli sanayici ve iş adamlarıyla ihracatçıların büyük ilgi gösterdiği Dış Ticaret Seminerinde açılış konuşmasını yapan Nizip Ticaret Odası  Genel Sekreteri Gündoğdu bon dönemlerde ihracat alanında önemli artışlar kaydedildiğini ifade ederek “ilçemizde 2011 yılında 35 firmamız ihracat yapıyor iken 2018 yılı verilerine göre 103 firmamız ihracat yapmaktadır. 2015 yılında 56 ülkeye ihracat yapılırken 2018 yılı verilerine göre ise 75 ülkeye ihracat yapıyoruz. İlçemizden en fazla ihracat Irak ve Suriye 'ye yapılmaktadır. Saygıdeğer TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu son 10 yılda Türkiye’nin ihracatının %65 arttığını belirtti. Nizip ilçemizin 2011 yılı ihracatı 25 milyon dolar iken 2018 yılında ihracatımız 5,36 kat artarak 134 milyon dolara ulaşmıştır. 2019 yılının üçüncü dönem toplam ihracatımız ise 111 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Nizip Ticaret Odası olarak müteşebbis ruha sahip tüm firmalarımızı ihracata ve istihdama katkılarından dolayı canı gönülden tebrik ediyor ve ülkemizin kalkınması için gayretlerinden dolayı kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Üç yıldır ev sahipliğini yapmış olduğumuz bu seminerin gerçekleşmesine katkı sağlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri, seminerimize değerli sunumlarıyla katkı sağlayan Ticaret Bakanlığı ve Türk Eximbank uzmanlarına da ayrıca teşekkür ediyor, katılımcılarımıza faydalı olması diliyorum” dedi.

UZMANLAR DIŞ TİCARET DESTEKLERİNİ ANLATTI

Konuşmanın ardından Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Nur Pınar İnal tarafından “İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları”, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Zeynep Kömürcüoğlu tarafından “Ticarette Teknik Engeller”, Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler ve Uluslararası Etkinlikler Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Harun Koçak tarafından “BEA ve Katar Pazarlarına İhraç İmkânları” ve Türk EXIMBANK Gaziantep Müdür Yardımcısı Murat Daşkıran tarafından “Türk EXİMBANK İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları” hakkında katılımcılara birer sunum yapıldı.

ÜRETİM, İSTİHDAM VE İHRACATIMIZI ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB)’nin organizasyonuyla  gerçekleştirilen Dış Ticaret Destekleri konulu seminerde uzmanlarla bir araya gelen Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt son dönemlerde ihracatta yaşanan artışa dikkat çekerek 2020 yılında Nizip’ten daha çok ihracat gerçekleştirileceğine inandıklarını ifade etti. Özyurt,Nizip’te gerçekleştirilen yeni yatırımların üretim ve istihdama önemli katkılar sağladığını da belirterek dijital dönüşüme Nizipli üretici ve ihracatçıların büyük önem verdiğinin de altını çizerek katkılarından dolayı katılımcılara teşekkür etti.  

Haber Merkezi
20.12.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER