Gaziantep’te “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında fidanlar toprakla buluştu

Gaziantep’te “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında fidanlar toprakla buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Bugün Fidan Yarın Nefes” sloganı ile hayata geçirilen “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de fidanlar toprakla buluştu.

81 ilde saat: 11.11’de 2023 noktada 3 saatte daha yeşil bir Türkiye için 11 milyon fidanın toprakla buluştuğu kampanya ile Gaziantep’te 138 bin 482 adet fidan dikimi gerçekleştirildi. Dülük Baba Ormanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye’nin her yanında aynı heyecanla fidanların dikildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 11 milyon fidanın toprakla buluştuğunu aktaran Gül, “Hiç şüphesiz Türkiye’nin ve Gaziantep’in daha fazlasına ihtiyacı var. 1980’li yıllarda Gaziantep’te orman alanının yüzde 7 olduğunu görüyoruz, şu an yüzde 17. Yeterli mi? Elbette yeterli değil, daha fazla fidan dikmemiz gerekiyor, diktiğimiz kadar da sahiplenmemiz gerekiyor. Bu anlamda Dülük ormanı büyük bir örnek, devlet eliyle kurulan ormana Gaziantepliler sahip çıktı. Buranın yaşatılmasını sağladı. 2023’e kadar 27 milyon fidan dikilecek. 6 milyon ağaç hemen dikilmeye başlanıyor” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bugün Fidan Yarın Nefes’ kampanyasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yle birlikte çok önemli bir çalışmayı başlatıyoruz. Bizim şehrimiz için çok daha önemli bir çalışma. Dülükbaba, bize nefes getiren güzel bir örnektir. Şehrimizin çevreye duyarlı sanayi alt yapısı için mutlaka üretimle yeşili bir araya getirmemiz gerekiyor.Dünya, ‘sürdürülebilir kalkınma’, ‘ekonomik büyüme’ diyor, bunun yanında çevreci kalkınmayı da amaçlıyor. Çevreye duyarlı kalkınma yapabilmemiz için bu kampanyayı devam ettirmemiz gerekiyor. Gaziantep Valisi Davut Gül’le Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in yanına gittik. Genel müdürümüze, Gaziantep’in çok özel bir şehir olduğunu, Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan 100’üncü yıl için çok sayıda fidan istiyoruz’ dedik, ardından müdürümüz, Gaziantep için özel bir çalışma yapacağını söyledi. 27 milyon fidan için 100’üncü yılda birlikte çalışacağız” diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında Vali Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, protokol üyeleri, vatandaşlar ve çocuklarla birlikte fidan dikimi gerçekleştirildi.

Gaziantep Orman İşletme Müdürlüğü kampanya kapsamında, tüm okullarda, mezarlıklarda, Yavuzeli Ballık Kırsal Mahallesi’nde, Şehitkâmil Sinan Mahallesi’nde, Şahinbey Yeşil Vadi Parkı’nda, Oğuzeli Dileklitepe mevkiinde, Nurdağı Hamidiye Mahallesi’nde, Nizip Meslek Yüksekokulu Bahçesi’nde ve TEAŞ kurum bahçesinde olmak üzere toplam 138 bin 482 adet fidanı toprakla buluşturdu.

Haber Merkezi
11.11.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER